Profesjonalne szkolenie

Profesjonalne szkolenie
.

DJ Czarny i Chmielix o świadomym skreczowaniu.

Kilka dobrych rad od DJ Czarnego i Chmielixa dla osób które jarają się skreczowaniem. Tutoriale na temat scratchingu możecie znaleźć w dziale Gramofony. 

Dj Czarny to ½ duetu dj'sko-producenckiego z Poznania Dj Czarny/Tas. Muzyka którą wspólnie tworzą to instrumentalny hip-hop inspirowany jazzem, soulem i rapem z lat 90. W ich utworach duży nacisk kładziony jest na stronę turntablistyczną – skrecze i cuty. Wspólnie grali już na imprezach w całej Polsce, w maju 2011 roku ukazała się ich pierwsza płyta zatytułowana "Passion, Music, Hip-hop”.



Czarny przynaje, że gdy pare ładnych lat temu zaczął interesować się turntablismem (turntablism - od ang. turntable, sztuka używania gramofonów i miksera jako instrumentu muzycznego) jego wiedza na temat tego, jak powinno się ćwiczyć, była delikatnie mówiąc mocno zawężona.

Kiedy Czarny kupił pierwszy mini setup – gramofon i prosty mikser, nie miał pojęcia jak podłączyć sprzęt by wszystko działało poprawnie. "Błąd, który popełniłem poskutkował tym, że do dziś skreczuję na "reversie" (czyli używająć crossfadera odwrotnie niż większość "świadomych" osób)." - przyznaje. Specjalnie dla Was, abyście unikali podobnych błędów, dzieli się swoją wiedzą i mówi o czym powinni wiedzieć początkujący dj'e.

"Podstawowa zasada, której powinno się przestrzegać od samego początku to pojedyncze ćwiczenie i powtarzanie różnych technik. Przydatnym narzędziem jest metronom - można nabyć go w formie fizycznej w sklepie muzycznym lub ściągnąć wersję software'ową." - radzi.

Według Czarnego, ćwiczenie techniki powinniście zacząć w bardzo wolnym tempie. Następnie stosunkowo je zwiększać, aż do momentu aż dany skrecz będziecie wykonywać naprawdę szybko. "Bardzo istotną rolę pełni tu poprawne ułożenie palców. To jak trzymamy crossfader i rękę na płycie przekłada się na to, jakie techniki będziemy w stanie wykonać. Osobom, które mają z tym problem polecam zajrzeć na stronę Youtube.com i zobaczyć kilku "wymiataczy" w akcji." - przekonuje.

Dj informuje, że w skreczowaniu siła nie gra najważniejszej roli i dlatego można to w jakimś stopniu porównać np. do gry na perkusji. Skomplikowane skrecze nie polegają na użyciu siły w celu szybszego cięcia crossfader'em. Sprawność palców i nadgarstka - to dwa elementy, które mają największy wpływ na precyzję i szybkość skreczy. Jak nad tym pracować? Czarny zdradza prostą receptę - "Powoli ćwicząc poszczególne techniki, do momentu aż ich wykonywanie nie będzie sprawiało nam żadnego problemu."


O tym, o czym powinni wiedzieć początkujący dje opowiedział także Chmielix – zwycięzca tegorocznych Mistrzostw Polski V-Champs w kategorii Scratch.



"Dużo młodych osób podchodzi do scratching'u jak do sportu prześcigając się w szybkości i ilości wykonywanych technik, jednocześnie zapominając o czymś takim jak flow czy styl." - zaczyna. Według Chmielixa szybkość i różnorodność są jak najbardziej pozytywnymi cechami, ale woli on słuchać pomysłowo i stylowo zagranych chirp'ów niż trudniejszych technik wykonywanych bez ładu i składu.

"Dobrym pomysłem na wyrobienie sobie melodyjności jest granie do różnych utworów instrumentalnych posiadających na przykład solo zagrane na klawiszach czy jakimkolwiek innym instrumencie i próbowanie naśladowania go" – dzieli się swoim doświadczeniem. To pozwoli Wam na przyswojenie zupełnie innych podziałów rytmicznych, które mają mniej wspólnego z prostymi schematami perkusyjnymi, na których często opiera się scratch. Bardzo ważne jest także byście grali do beat'ów o różnym tempie, ponieważ zupełnie inaczej scratch'uje się do tempa 80, a inaczej do 120 bpm.

"Istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest również kolejność uczenia się poszczególnych technik. Dużo młodych osób popełnia błąd ucząc się na początku crab'ów (scratch wykonywany poprzez przejechanie po crossfaderze po kolei trzeba bądź czterema palcami dłoni)" - przekonuje. Ta technika nie jest trudna do opanowania, a odpowiednio zagrana daje bardzo dużo szybkich i krótkich dźwięków. To może się podobać początkującym. "Często tacy scratcherzy niestety pozostają przy tej jednej, szybko opanowanej technice. Ona daje co prawda dość ciekawe efekty, ale niestety maksymalnie ich ogranicza." - twierdzi. Chmielix poleca Wam na początek skupienie się na jedno i dwu klikowych technikach. Dopiero kiedy je opanujecie, próbujcie wykorzystywać podczas scratch'u więcej palców.

1 Komentarze:

matBeatz pisze...

Chmielix dobry człowień ode mnie z Torunia.

Prześlij komentarz

WAŻNE!!!

Pamiętaj żeby w polu Nazwa / adres URL wpisać swoje imię lub pseudonim. Można podać link do swoich produkcji w polu URL Z uwagi na dużą ilość spamu, komentarze są moderowane.

Najchętniej czytane w tym tygodniu

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Powered by Blogger